Oddychaj pełną piersią!

Palenie papierosów jest poważnym problemem cywilizacyjnym. Wpływa negatywnie na komfort życia, wyniszcza organizm, zmniejsza wydolność płuc oraz zwielokrotnia ryzyko zawału. Osoby uzależnione mają dodatkowo problemy z przyswajaniem cennych pierwiastków, takich jak potas. Dlatego Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, która przypada w listopadzie, jest doskonałą okazją do zrobienia pierwszego kroku do zachowania zdrowia.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu ma już trzydziestoletnią tradycję. Pomysł zrodził się w Stanach Zjednoczonych w 1974 roku, gdzie zachęcano palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Z biegiem czasu do walki z tytoniem dołączył cały świat i powstały nowe inicjatywy. Pomimo że śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, to wiele ludzi nadal bagatelizuje niebezpieczeństwo uzależnienia od nikotyny.

Papierosy przyśpieszają starzenie się skóry, są powodem nieświeżego oddechu, zwiększają ryzyko wystąpienia raka płuc, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu czy miażdżycy. W dymie papierosowym znajduje się mnóstwo trujących związków chemicznych. Zawiera substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu i kadm, które przyczyniają się chociażby do powstania chorób nowotworowych. Ponadto, wraz z wciąganym dymem wzrasta niebezpieczeństwo zachorowania na cukrzycę oraz podatność organizmu na infekcje i zakażenia.

Podczas palenia papierosów całe ciało człowieka – od płuc, przez serce, po mózg – jest sukcesywnie wyniszczane. W momencie, gdy zaciągniemy się dymem papierosowym od razu rusza proces metaboliczny wydalania nikotyny z organizmu. Dlatego wątroba i nerki są u osób uzależnionych od palenia silnie obciążone. Dodatkowo regularne palenie obniża zawartość makroelementów takich jak potas – powszechnie znany jako „pierwiastek życia”. Ten drogocenny pierwiastek pozytywnie wpływa na regulację ciśnienia krwi, pracę serca oraz mięśni. Jest jednym z najważniejszych elektrolitów, w związku z czym odpowiada za balans wodny organizmu i utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Paląc szybciej pozbywamy się go z organizmu oraz utrudniamy jego przyswajanie, co może przynieść katastrofalne skutki dla zdrowia. Jego niedobór jest często przyczyną nieregularnego rytmu serca, zatem dla osób uzależnionych od nikotyny zwielokrotnia to ryzyko zawału serca. Mała ilość potasu w organizmie wywołuje również bezsenność, niepokój, napięcie nerwowe i bóle mięśni. Dlatego warto kontrolować jego poziom, poprzez rutynowe badania stężenia elektrolitów w ustroju.

Dzień Rzucania Palenia Tytoniu to świetna okazja, aby zerwać z tym okropnym nałogiem. Już jeden dzień bez papierosa wpłynie pozytywnie nasz stan zdrowia, kondycję i sprawność fizyczną, ale nie można na tym poprzestać, aby oddychać pełną piersią. Perspektywa zdrowego życia w otoczeniu bliskich wydaje się znacznie cenniejsza od towarzystwa otoczki dymu papierosowego. Czas to rzucić!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *