Owoce bogate w potas

16.07.2015
ok. 4 min

Czy wiesz, że osoby ze zwiększonym poziomem sodu i niskim poziomem potasu są narażone na podwyższone ciśnienie krwi, co może prowadzić do chorób serca i udaru mózgu? Poznaj owoce, które są najbogatszymi źródłami potasu.

Awokado

W 100 g awokado znajduje się aż 600 mg potasu. Zawiera też witaminy: z grupy B, C i E. Jest również źródłem magnezu i kwasu foliowego, o którego zawartość w diecie należy szczególnie dbać przed ciążą i w jej trakcie. Lider „czystej piętnastki”, czyli listy warzyw i owoców, które wchłaniają najmniej pestycydów. Jedzenie awokado zalecane jest osobom z nadciśnieniem, dolegliwościami żołądkowymi i kłopotami trawiennymi. Sięgaj po nie również, jeśli masz anemię.

Banan

W 100 g świeżego banana znajduje się 395 mg potasu, a w suszonym – trzy razy więcej. Owoce te powinny jeść osoby z anemią, ponieważ zawierają sporo żelaza. Zawartość żelaza, potasu i witamin z grupy B czyni je także godnymi polecenia w dolegliwościach okołomenstruacyjnych. Mogą też pomóc w łagodzeniu objawów odstawienia nikotyny. Znajduje się w nich także witamina C, kwas foliowy i pektyny łagodzące objawy biegunki. Jedzenie bananów dobrze wpłynie na Twój nastrój i pomoże w kłopotach z zasypianiem.

Porzeczki

Bogate w potas są zarówno czarne (336 mg/100 g), jak i białe (275 mg/100 g). Czerwone i białe są też dobrym źródłem witaminy C. Jednak za najbardziej wartościowe uważa się czarne porzeczki.

Sprawdź też: Drżenie mięśni – o czym świadczy i co powoduje drżenie mięśni?

Znajduje się w nich rekordowa ilość witaminy C (w zależności od odmiany i klimatu jej zawartość w 100 g może dochodzić nawet do 400 mg). Jej przyswajanie ułatwiają występujące w czarnej porzeczce flawonoidy. Poza tym znajdziesz w nich magnez, bor, jod oraz dużo błonnika.

Grejpfrut

Poza potasem, jest źródłem witaminy C (różowe i czerwone odmiany zawierają jej więcej niż żółte), E, PP oraz witamin z grupy B. Zawiera też wapń, magnez, żelazo i fosfor. Jego jedzenie przyspiesza przemianę materii, reguluje trawienie i ma działanie przeczyszczające. Pamiętaj, że wartościowy w grejpfrucie jest nie tylko miąższ, ale także błonka oddzielająca cząstki owocu i białe części. Obecne w nich pektyny wpływają na zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi.

Kiwi

Oprócz potasu, w owocach kiwi znajduje się wapń (zawartość wapnia w kiwi przekracza ilość tego pierwiastka w jabłkach). Jest także źródłem rekordowej ilości witaminy C (59 mg w 100 g). Reguluje ona ciśnienie tętnicze, obniża stężenie glukozy w stanach hiperglikemii (zbyt wysoki poziom cukru we krwi) i pomaga w utrzymaniu zdrowych dziąseł. Ponadto bierze udział w odbudowie tkanek podczas gojenia się ran i oparzeń. Pomaga także we wchłanianiu żelaza, dzięki czemu zapobiega anemii.

Morele

Dojrzałe owoce zawierają potas, żelazo, kobalt i miedź, dzięki czemu ich jedzenie chroni przed anemią. Są także bogatym źródłem beta-karotenu, przekształcanego przez nasz organizm w witaminę A. Znajduje się w nich też wapń, krzem i witamina C. Sięgaj po nie także dlatego, że są źródłem boru i likopenu, który ma właściwości antyoksydacyjne. W 100 g suszonych moreli znajduje się aż 1666 mg potasu. Cztery suszone owoce zaspokoją też Twoje dzienne zapotrzebowanie na witaminę A.

Ananas

Poza potasem, zawiera prowitaminę A, wapń, fosfor, żelazo, magnez, witaminy: E, C i z grupy B. Znajduje się w nim też bromelina, która działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, wspomaga trawienie białka oraz ma zdolności do rozrzedzania krwi. Według badaczy może mieć ona podobne działanie przeciwbólowe do ibuprofenu. Jedzenie ananasów poleca się przy anemii. Są one również dobre dla Twoich kości. Nie zapominaj, że ananasy z puszki mają 60% mniej wartości odżywczych niż świeże.

Maliny

Są nie tylko bogatym źródłem potasu. Znajduje się w nich także żelazo, fosfor i miedź oraz witamina C. Zawierają również salicylany, które działają podobnie jak aspiryna. Kompleks przeciwutleniaczy neutralizujących wolne rodniki pomoże Ci zadbać o skórę i opóźni procesy starzenia, a antocyjany – wzmocnią naczynia krwionośne. Jedzenie malin może Cię wspomóc w przeziębieniu i grypie oraz przy zaburzeniach trawiennych. Jako kosmetyk dadzą efekt oczyszczający i odżywiający.

Śliwki

W Twojej diecie powinny znaleźć się zarówno węgierki, renklody, jak i mirabelki. Oprócz potasu, śliwki zawierają dużo pektyn, które pobudzają perystaltykę jelit i pomagają oczyścić organizm. Dzięki zawartości witaminy E i beta-karotenu (przekształcanego przez nasz organizm w witaminę A) mają właściwości odmładzające i upiększające. Działają również moczopędnie. Wzmocnią także Twój układ odpornościowy.

Czereśnie

Zawierają wiele składników mineralnych, m. in. potas, żelazo, magnez, wapń czy fosfor. Są również bogate w jod. Dzięki temu ich jedzenie pomaga w usuwaniu niestrawionych resztek pokarmu z organizmu oraz wspomaga rozkładanie kamieni żółciowych i moczowych. Zaleca się je osobom skarżącym się na obrzęki i bóle stawów oraz cierpiącym na niedoczynność tarczycy. Czy wiesz, że zdrowotne właściwości mają też szypułki? Wywar z nich jest naturalnym środkiem odchudzającym i przeciwdziała obrzękom.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]