Jak tracimy potas?

22.04.2020
ok. 3 min

O potasie, jako pierwiastku niezbędnym do prawidłowego funkcjonowaniu naszego organizmu, pisaliśmy już nie raz. Jak ustrzec się przed jego utratą? Czy Tobie także grozi niedobór potasu?

Szacuje się, że w ciele dorosłego człowieka znajduje się ok. 150 g potasu, odpowiada on przede wszystkim za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. I właśnie dlatego, często objawami hipokaliemii (niedoboru potasu) będą dolegliwości związane z mięśniami. Zaobserwujemy wówczas ich osłabienie, samoistne drżenie, bóle czy drętwienie nóg. Nie są to jednak jedyne skutki niedostatecznej ilości tego elektrolitu. Zaalarmować powinno nas także napięcie nerwowe, bezsenność, niepokój, kołatanie serca czy pojawienie się suchości skóry, a nawet trądziku.

Potas a pocenie się

Pocenie się jest główną przyczyną utraty potasu. Potas jest pierwiastkiem, który z organizmu usuwany jest wraz z wodą, dlatego naturalnie pierwszą drogą, na skutek której może dojść do jego nadmiernej utraty jest pocenie się. Pamiętajmy jednak, że nie mamy tu na myśli wyłącznie aktywności fizycznej, oczywiście trenując intensywnie powinniśmy dostarczać utracone elektrolity, nie należy czekać, aż zaczną doskwierać nam uporczywe dolegliwości hipokaliemii. Nadmierna potliwość towarzyszy także wysokiej gorączce, wizytom w saunie czy podczas upałów, ale nie tylko, występuje także w niektórych jednostkach chorobowych, jak np. nadczynność tarczycy czy cukrzyca.

Spadek potasu a stres

Inną dosyć zaskakującą drogą, która prowadzi do spadku potasu jest wszechobecny stres. Dzieje się to na skutek oblewających potów, które towarzyszą nerwowym sytuacjom oraz jak upatrują naukowcy – nadprodukcja aldosteronu, hormonu, który odpowiada za usuwanie potasu z organizmu. Zbyt dużo aldosteronu oznacza nadmierną utratę potasu.

Kawa, alkohol oraz słodycze przyczyniają się do utraty potasu

Co jeszcze prowadzi do hipokaliemii? Otóż nasze kulinarne grzeszki – nadużywanie kawy i alkoholu (obydwa napoje mają działanie moczopędne, zatem wraz ze zbyt częstymi wizytami w toalecie tracimy cenny potas), słodycze – a ściślej mówiąc cukier rafinowany (potas zużywany jest do jego trawienia) oraz nadmiar soli (organizm broni się przed zbyt dużym stężeniem sodu i powoduje jego usuwanie wraz z moczem, z którym niestety wydalany zostaje także potas).

Sprawdź też: Produkty spożywcze bogate w magnez

Kawa i alkohol mają działanie moczopędne. W związku z tym mogą się przyczyniać do wydalania potasu z moczem. Dotyczy to oczywiście nadmiernego spożycia kawy i alkoholu. Według danych Uniwersytetu Maryland za takie uznaje się przyjmowanie dawki od około 1000 mg kofeiny. Trudno znaleźć odpowiedni przelicznik dla alkoholu. Można się jednak domyślić, że tutaj dozwoloną normą będzie spożycie kieliszka dziennie.

Niedobór magnezu przyczynia się do utraty potasu

Magnez również uczestniczy w transporcie elektrolitów przez błony komórkowe. Najlepiej więc zapewnić organizmowi utrzymanie obu tych pierwiastków na właściwym poziomie, żeby w pełni wykorzystać ich potencjał dla naszego zdrowia.

Do utraty potasu dochodzi także na skutek masywnych wymiotów i biegunek, które mogą być np. następstwem zatrucia pokarmowego. W takich sytuacjach powinniśmy jak najszybciej uzupełniać utracone elektrolity, jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i osób starszych.

Równowaga, słowo-klucz, które jest ważne w każdym aspekcie naszego życia. Dotyczy także odpowiedniego stężenia elektrolitów (w tym potasu), które pełnią w organizmie bardzo ważne funkcje. Obserwujmy zatem bacznie swoje ciało, a na pewno unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji zaburzenia harmonii w jego funkcjonowaniu.

Literatura:
https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12229/10107
https://www.researchgate.net/publication/280718721_Optymalna_suplementacja_potasu_-_aktualny_stan_wiedzy

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]